Chcete začať cvičiť, no skupinové cvičenie v posilňovni, nie je nič pre vás? Mnohé rady a tipy, ako začať i doma, nájdete na našom webovom portáli.
LED reflektor 20 W – úsporný zdroj osvetlenia v domácnosti

LED reflektor 20 W – úsporný zdroj osvetlenia v domácnosti

Keď si ľudia za socializmu zariaďovali spálňu a zaobstarali ju nábytkom, na nočných stolíkoch sa obvykle ocitli stolné lampičky. Každá z nich bola opatrená žiarovkou s päticou E27, alebo starou takzvanou „miňonkou“ sviečkového tvaru s malým priemerom závitu pätice E14. Tieto žiarovky svietili veľmi slabo, na nočnom stolíku to ale stačilo, aj keď na čítanie knihy to ideálne vôbec nebolo. Žiarovky mávali príkon iba 25 W, a to bolo vtedy naozaj málo, pretože napríklad v lustroch v obývačke svietilo celkom bežne až šesť stowattových žiaroviek s volfrámovým vláknom.

LED reflektor

Celkový príkon 600 W do jediného lustra ale nikto príliš neriešil, pretože cena elektrickej energie bola niekde „úplne inde“. V súčasnej dobe by sme s takými úvahami príliš neuspeli, pretože úspora elektriny je jednou z dôležitých priorít väčšiny domácností. Ako ale ušetriť na svietidlách, aby sme mali umelého svetla dostatok, a pritom nespotrebovali toľko energie? Jednoducho – chce to napríklad LED reflektor 20 W.

LED osvetlenie

S týmto svetelným zdrojom docielite tak silné osvetlenie, ako keby ste svietili dvoma až tromi stowattovými žiarovkami s volfrámovým vláknom. Inými slovami rovnaká svietivosť, respektíve svetelný tok, a zároveň mnohonásobne nižší príkon. A keď už sme pri tých stolných lampičkách na nočnom stolíku v spálni, tam by vám stačila LED žiarovka s príkonom iba 3 Watty.

Šetriť elektrickou energiou je možné na mnohých miestach, napríklad obstaraním úspornejších domácich spotrebičov, ako sú chladničky alebo práčky s vyššou energetickou triedou, ale ako sami vidíte, nie je to jediný zdroj úspor. Svoj význam má aj výmena žiaroviek tam, kde stále ešte používate tie s žhaviacim vláknom. A v niektorých domácnostiach ich nájdeme ešte veľa. Volfrámová žiarovka má dnes uplatnenie najmä ako vykurovací zdroj na ohrev plazov v teráriu, ale pre svietenie je to vyslovene neekonomické.