Chcete začať cvičiť, no skupinové cvičenie v posilňovni, nie je nič pre vás? Mnohé rady a tipy, ako začať i doma, nájdete na našom webovom portáli.
Preglejka ako ideálny materiál pre tvorivých jedincov

Preglejka ako ideálny materiál pre tvorivých jedincov

Drevená preglejka (česky povedané „překližka„) je materiál, ktorý poznajú ľudia už z doby socializmu a jej výroba neustále pokračuje až do súčasnej doby. Obľúbili si ju najmä domáci majstri a ľudia, ktorí sú nesmierne kreatívni a dokážu využiť na maximum jej potenciál. Ide o surové drevo s prirodzeným povrchom so zachovalou kresbou drevených letokruhov, a práve preto sa výborne hodí všade, kde chcete, aby vynikla krása prírodného materiálu.

drevená preglejka

Preglejku ocenia najmä ľudia v interiéroch, ladených do rustikálneho štýlu, alebo v prostredí, ktoré vyrastá z retro koreňov osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Vtedy bolo tiež veľmi populárne gravírovanie dreva a výroba drevených hračiek či dekoratívnych predmetov tenkou lupienkovou pílkou.

sklad dreva

Gravírovanie nápisov – gravírovať sa dá ako do dreva, tak aj do plastu alebo kovových materiálov, avšak drevo si zachováva svoj osobitý štýl a ťažko ho nahradí kov, a už vôbec nie plast. Ak chcete napríklad vyzdobiť visačky na dvere alebo menovky a štítky pre múzejné exponáty, je preglejka ideálne riešenie. Môže sa tiež hodiť budúcim novomanželom, ktorí chystajú svadbu a pripravujú svadobnú oslavu v exteriéri, kam sa k bielo prestretému obrusu na slávnostný stôl hodia drevené menovky pre pozvaných hostí.

2D výzdoba – z preglejky si môžete sami vyrábať lupienkovou pílkou celý rad dekoratívnych predmetov, ktoré zavesíte alebo prilepíte na stenu do spálne, detskej či obývacej izby alebo do kuchyne. Môže ísť o trvalú výzdobu, alebo iba účelovú, napríklad na oslavy Vianoc alebo Veľkej noci.

3D figúrky – a kto si trúfne zhotoviť trojrozmerné figúrky či modely zvierat, ľudských postáv, dopravných prostriedkov a ďalších predmetov, môže to skúsiť sám podľa vlastného návrhu, alebo sa inšpirovať na Internete, kde nájdete veľmi veľa už zhotovených výrobkov. Avšak vyrobiť si vlastný, jedinečný originál, je vždy zábavnejšie a tiež cennejšie.